SİLAH TÜFEK TAMİRİ VE BAKIM SERVİSİ

Av Spor Çalışmalarımız

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Kundak çalışmalarımız

  1. Yeni kundak yapımı,
  2. Eski kundak bakım ve onarımı,
  3. Kullanıcısına göre kundak ayarı,
  4. Kundak üzerinde aksesuar ilave ve diğer tadilat yapımı

şeklinde 4 ana grupta toplanabilir.

1.Yeni kundak yapımı:

Yeni kundak için önce uygun ceviz ” ham kundak” tespit edilir.Ham kundak tespitinde,silah sahibinin tercihi ile beraber silahın türü,maddi değeri ve daha çok hangi avda ve hangi şartlarda  kullanılacağı da dikkate alınır.Ham kundak,kesinlikle fırınlanmış cevizdir.Stoklarımızda her türlü silah için kundaklık fırınlanmış ceviz mevcuttur.Müşterilerimizin kendi temin ettikleri kundaklık ağaçları kullanarak çalışmamız da mümkündür.

Yeni kundak yapımında dikkat edilecek  en önemli husus, seçilecek ağacın eldeki silaha uygunluğudur.Trap-skeet tüfekleri ve yivli silahların kundaklarında estetik özellikler dikkate alınır;ancak çok daha önemlisi ve olması gereken, dayanıklılık ve yüksek performanstır.Bunun yanında tam çakmak bir İngiliz çifte için de bu tüfeğin zarafetine uygun yüksek grad bir ağaçla çalışmak şarttır.

Silah sahibinin fiziki özellikleri ve ölçüleri aynı zamanda yeni yapılacak kundağın da ölçülerini teşkil eder.Yapıma başlamadan önce ölçüler alınmış olsa da müşterilerimizin bir kaç kez,yapım aşamasında kundakla prova yapmalarını tavsiye ederiz.

Kundak üzerinde,her türlü metal ahşap uyumu için yapılan alıştırma işlemleri,yılların tecrübesi ile tamamen elle yapılır.

Kundak imalatında yapılan son işlem tırtıllarını açmak ve yüzey işlemidir.Biz kundak yüzeylerini, çizilmeler ve darbeler sonunda onarım kolaylılığı sebebiyle yapım işi uzun olmasına rağmen,-müşteri de istemezse-polyester cila yapmayız.Bunun yerine özel ağaç mahlülleri (şaftol) kullanarak kundak yüzeyinin suya dayanıklılığının ve ağaç damarlarının belirginleşmesi ile estetiğinin artmasını sağlarız.

2.Eski Tüfek Kundağı Bakım ve Onarımı

Ne kadar titiz davranılırsa davranılsın, avda kullanılan silahlar, her türlü bakımı da yapılsa eskir,yıpranır.Ömürlerini uzatmak ve her zaman işlevini yerine getirmesini istiyorsak gereken onarımlarını zamanında yaptırmalıyız.

Estetiği ve fonksiyonu açısından av silahının en önemli parçası olan kundaklar da zaman içinde çizilir,tırtıllar silinir,cilası eskir dökülür.El kundağı kurma parçaları aşınır laçka olur.

Eski tüfeklere ait kundakların bakım ve onarımına, kundak üzerinde çizik,çatlak ve diğer deformasyonların düzeltilmesiyle başlanır.Zaman içinde ahşabın genelde kuruması veya ıslanmasıyla oluşan alıştırma sorunları halledilir.Kundak yüzeyine polyester cila yerine şaftol tatbik edilir.Şaftol ağaç damarlarının daha belirgin olmasında  ve ileride olabilecek küçük çiziklerin pratik olarak giderilmesinde kolaylık sağlar.Kundak yüzeyinin dış etkenlerden korunmasında (güneş,yağmur vs.) da çok etkili bir mahlüldür.

Kundakta silinmiş aşınmış tırtıllar razelenir.El kundağında,kurma parçalarında oluşmuş uyumsuzluklar yeniden alıştırılır.Böylelikle av tüfekleri yeni bir görünüm kazanır.

3.Kullanıcısına Göre Kundak Ayarı

Herhangi bir avcı ,özel olarak,av tüfeğine, kendisi için bir kundak yaptırmamışsa,kundağı kendine uygun bir silah sahibi değil demektir.Avcının kendine uygun bir kundağı olan tüfeğe sahip olması,o tüfeği alıp,bir ustaya götürüp,kendi ölçüsüne uygun bir kundak yaptırması ile mümkündür.Başka türlüsü ancak “ortalama” ve “şöyle-böyle” değerde kundağı olan bir silahı vardır anlamındadır.

Silah üreticileri av tüfeklerinin kundağını ortalama ölçülerde üretirler.Konfeksiyon ceket pantolon üreticileri gibi…Avcı elindeki tüfeğin kundağının kendi fizik yapısına uygun olup olmadığını bu işi  bilen ustalara danışmalıdır.

Atölyemizde mevcut kundaklarınız yenisi gibi olmasa da yükseklik,uzunluk ve avansları ile ölçünüze göre tadil edilebilmektedir.

4.Kundak Üzerine Aksesuar İlave ve Diğer Tadilat İşlemleri

Kundaklarınız üzerine zevklerinize uygun ilaveler yapabilmekteyiz.Boynuz ve farklı renkte kıymetli ağaçlardan veya fildişinden dipçik tabanı,bunların üzerine isim veya logo ilavesi gibi..Kundak kabzası üzerine çeşitli av figürlerinin bulunduğu gümüş kabartma plaketler yerleştirebilmekteyiz.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.